Wpłać darowiznę na rzecz Stowarzyszenia: 90 1140 2004 0000 3702 7710 5478
Pracownik – rencista…. Co z tą niezdolnością do pracy?
20.12.2017r.

Sformułowanie „pracownik niezdolny do wykonywania jakiejkolwiek pracy” w rozumieniu potocznym może mylić. Wiele osób uznaje bowiem, że jest to osoba, która nie ma prawa do bycia zatrudnionym. Tak jednak nie jest, bo „całkowita niezdolność” nie oznacza w tym wypadku wcale „całkowitego zakazu” pracy.

Czytaj więcej
Prawdziwy Polak bierze zwolnienie, żeby… popracować?
27.11.2017r.

Kwestia zwolnień lekarskich to niestety temat rzeka… mają na ten temat wiele do powiedzenia zarówno pracodawcy, jak i sami pracownicy. Jeśli chcecie wiedzieć, co jest, a co nie jest zgodne z prawem pracy w tej kwestii… czytajcie dalej.

Czytaj więcej
Monitoring i podsłuch… Konieczność czy bezprawna inwigilacja?
13.11.2017r.

Pracodawcy z roku na rok robią coraz więcej, by chronić swoje interesy. Stosują coraz bardziej zaawansowane systemy nadzoru w celu kontroli dostępu, czasu pracy, ochrony własności, tajemnic firmy i poprawy dyscypliny pracy. Sprawdź, czy znasz swoje prawa.

Czytaj więcej
Czipowanie pracowników… Wygoda kosztem prywatności
30.10.2017r.

Kilka miesięcy temu świat obiegła rewelacja o amerykańskiej firmie, która zaczipowała swoich pracowników. Komentarze są przeróżne, ale fakty są takie, że kontrola pracownika może się odbywać już nie tylko od zewnątrz… ale i od wewnątrz naszego ciała.

Czytaj więcej
Karty wstępu, GPS-y, odciski palców… czyli pracownik w domu Wielkiego Brata
23.10.2017r.

Zależnie od charakteru pracy szef może stosować różne środki kontroli służące zabezpieczeniu jego interesów. Jaki jest zakres stosowania wymienionych metod i zasady, których nie wolno łamać? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

Czytaj więcej
Kontrola pracownika. Gdzie są jej granice?
16.10.2017r.

Czy pracodawca ma prawo kontrolować Twoją służbową korespondencję i pocztę? Czy wolno mu sprawdzać, co robisz w sieci w godzinach pracy? A może może zwolnić Cię za złe prowadzenie się udowodnione screenami z Twojego facebookowego walla? Jeśli nie masz pewności co do poprawnej odpowiedzi, koniecznie czytaj dalej!

Czytaj więcej
Akta osobowe. Co może się w nich znaleźć?
09.10.2017r.

Wraz z podpisaniem umowy o pracę stajesz się pracownikiem firmy, która tworzy Twoje akta osobowe niezbędne do realizacji umowy. Im więcej lat pracy, tym więcej danych może się tam znaleźć. Jakie informacje i w jakim zakresie może przechowywać pracodawca?

Czytaj więcej
Rozmowa kwalifikacyjna. Czego nie może rekruter?
02.10.2017r.

Ilu rekruterów, tyle różnych stylów prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych. Jedne przebiegają w mniej, inne w bardziej sformalizowanej atmosferze. Nieważne jak swobodnie bywa podczas job interview, są pewne granice, których nie można przekraczać.

Czytaj więcej
Bezpieczeństwo danych osobowych w procesie rekrutacji – CV i list motywacyjny
25.09.2017r.

Kiedyś sprawa była prosta – pisałeś CV i list motywacyjny, po czym wysyłałeś lub składałeś osobiście w sekretariacie potencjalnego pracodawcy. Wraz z rozwojem technologii informatycznych sytuacja stała się bardziej skomplikowana. Dziś jesteś o wiele bardziej narażony na ujawnienie Twoich danych osobowych.

Czytaj więcej
Kiedy dziecko idzie do pracy…
18.09.2017r.

Praca to zajęcie dla dorosłych. Tak przyzwyczailiśmy się myśleć o zajęciach, które skutkują wypłacaniem pensji. Kto z nas jednak jako dziecko albo wczesna młodzież nie próbował w jakiś sposób dorobić? Czytajcie, a znajdziecie… wiele przydatnych informacji na temat zatrudniania osób niepełnoletnich.

Czytaj więcej
Uwaga! Praca na próbę
11.09.2017r.

Zdarza się tak, że po pozytywnym przejściu rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca ma dla Ciebie niespodziankę… tłumaczy, że przecież nie może zatrudniać w ciemno i musi sprawdzić w praktyce, co tak naprawdę umiesz, czy dasz sobie ze wszystkim radę. Kiedy nieodpłatne dni próbne są zgodne z prawem? Sprawdź, co na to prawnik.

Czytaj więcej
Drugie 5 rzeczy, jakie należy wiedzieć o karach porządkowych
04.09.2017r.

W poprzednim tekście powiedzieliśmy nieco na temat tego: kto, kogo, jak i kiedy może ukarać w miejscu pracy. Dziś też serwujemy niemałą porcję wiedzy, która skupi się wokół tego: za co należy się kara i w jaki sposób wygląda procedura jej nakładania. Oto kolejnych 5 rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć na temat kar porządkowych.

Czytaj więcej
Pierwsze 5 rzeczy, jakie należy wiedzieć o karach porządkowych
28.08.2017r.

W relacjach zawodowych zdarzają się sytuacje, w których szef ma prawo ukarać Cię za określone przewinienia. Jesteś pracownikiem? Ponosisz odpowiedzialność służbową? Oto pierwszych 5 rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć na temat kar porządkowych.

Czytaj więcej
Molestowanie seksualne – jak je rozpoznać i jak się przed nim bronić
14.08.2017r.

Zazwyczaj zaczyna się niewinnie: bezpośredni kontakt wzrokowy, zwracanie na Ciebie uwagi, komplementy, skracanie dystansu fizycznego i psychicznego, (nie)przypadkowy dotyk… niby nic, a jednak… jeśli powoduje dyskomfort, to znak, że coś się dzieje.

Czytaj więcej
Co to jest mobbing i jak się z nim uporać?
31.07.2017r.

Od pewnego czasu w pracy panuje kiepska atmosfera, tyrasz jak nigdy, a zajęć wciąż przybywa. Coraz częściej słyszysz plotki na swój temat, niepochlebne komentarze, aż pewnego dnia orientujesz się, że to nie przypadek. Czy z mobbingiem da się wygrać?

Czytaj więcej
Wypadek przy pracy – obowiązki pracodawców i uprawnienia pracownika
24.07.2017r.

Liczba zgłoszonych wypadków przy pracy w 2016 r. wyniosła ogółem 87886 osób i była o 0,3% większa w stosunku do liczby wypadków z 2015 r. Jakie są najczęstsze przyczyny ich występowania i jakie są obowiązki pracodawców z nimi związane? – o tym dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Czytaj więcej
Odpowiedzialność materialna za wyrządzoną szkodę lub mienie powierzone
17.07.2017r.

Częstą praktyką pracodawców jest obciążanie pracowników kosztami powstałych w firmach różnorakich szkód. Niekiedy zdarza się, że pracodawcy postanawiają ściągać pracownikom z pensji sumy rzekomych strat lub równowartości skradzionych towarów. Czy aby na pewno mają do tego prawo?

Czytaj więcej
Umowa śmieciowa – czy nie powinna to być umowa o pracę?
10.07.2017r.

Umowy śmieciowe to temat rzeka, mają one zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Dzisiaj przedstawimy minusy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych. Dowiesz się jakie będą konsekwencje angażu na podstawie takich umów i co da się z tym zrobić.

Czytaj więcej
Zaniżanie stawki godzinowej – zdarza się w Twojej firmie?
03.07.2017r.

Nowe przepisy nakazujące pracodawcom wypłacanie zleceniobiorcom oraz samozatrudnionym wynagrodzenia na podstawie minimalnej stawki godzinowej (13 złotych brutto) są często łamane. Jak, dlaczego i co można z tym zrobić? Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej
Kobieta wyzwolona czyli równouprawnienie w wyborze zawodu
26.06.2017r.

Zawsze uwielbiałaś bawić się z chłopcami, kręci Cię jazda dużymi samochodami, a remont w domu robisz sama? Dla kobiety silniejszej od niejednego mężczyzny wiele interesujących zawodów było dotychczas niedostępnych. Sprawdź, co się zmieniło.

Czytaj więcej
Szef nie płaci Ci za nadgodziny? Dowiedz się, jak wyegzekwować wynagrodzenie
19.06.2017r.

Każdy rozpoczynający swoją karierę pracownik powie Wam, że początki są najtrudniejsze, praca wtedy wydaje się najtrudniejsza, a wykonywanie zadań niezwykle czasochłonne. Tylko czy to jest powód do tego, by wyrabiać setki darmowych nadgodzin?

Czytaj więcej
Strajk pracowniczy? Sprawdź, czy Ci nie zaszkodzi
12.06.2017r.

W Twoim zakładzie pracy jest organizowany strajk, a Ty nie wiesz, czy powinieneś w nim uczestniczyć? Może pracujesz od niedawna, jesteś zadowolony z warunków pracy i nie chcesz strajkować… A może nie – jesteś członkiem związku zawodowego i zastanawiasz się, czy masz obowiązek w tym uczestniczyć.

Czytaj więcej
Kwestie urlopowe – część II
05.06.2017r.

Zdarzyło Ci się, że kupiłeś bilety na wycieczkę, a twój szef prosi o przesunięcie terminu twojego urlopu? A może pracodawca dzwoni do Ciebie z prośbą o powrót do pracy, kiedy jesteś już na wakacjach? Z naszego artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach musisz zgodzić się na takie zmiany i kto powinien ponieść ich koszty.

Czytaj więcej
Kwestie urlopowe – część I
16.05.2017r.

Nie ulega wątpliwości, że polskie prawo pracy generuje wiele obciążeń, z którymi trudno poradzić sobie zwłaszcza małym przedsiębiorstwom. Charakter niektórych branż wymusza okresowe przestoje w pracy. Czasem natomiast brak zamówień powoduje, że pracownicy nie mają pracy do wykonania. Co w takiej sytuacji?

Czytaj więcej
Pracodawca nie zapłacił… i co dalej? cz.2
16.05.2017r.

Kwestie wynagrodzenia, zwłaszcza kiedy nie jest wypłacane lub w jego wypłatach występują jakieś nieprawidłowości, stanowią temat wyjątkowo delikatny. Dlatego warto rozwiązywać je w sposób polubowny. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się na sprawę sądową.

Czytaj więcej
Pracodawca nie zapłacił… i co dalej? cz.1
16.05.2017r.

Zdarzyło Ci się, że za swoją pracę nie dostałeś pensji? A może dostałeś ją z opóźnieniem albo… w końcu jest nieustający kryzys… chlebodawca wypłacił Ci tylko połowę? Wbrew pozorom tego rodzaju sytuacje nie zdarzają się rzadko i każdy z nas kiedyś może się z nimi spotkać. Co wtedy robić? Jak rozwiązać problem?

Czytaj więcej

Nie obawiaj się walki o swoje prawa

Nasza firma w pełni wspiera Cię w walce o prawa, godne traktowanie oraz uczciwe wynagrodzenie za wykonaną pracę. Skontaktuj się z nami.
Kontakt

Zadzwoń
+48 500 509 410
i uzyskaj Pomoc