BLOG

Sformułowanie „pracownik niezdolny do wykonywania jakiejkolwiek pracy” w rozumieniu potocznym może mylić. Wiele osób uznaje bowiem, że jest to osoba, która nie ma prawa do bycia zatrudnionym. Tak jednak nie jest, bo „całkowita niezdolność” nie oznacza w tym wypadku wcale „całkowitego zakazu” pracy.

Kwestia zwolnień lekarskich to niestety temat rzeka… mają na ten temat wiele do powiedzenia zarówno pracodawcy, jak i sami pracownicy. Jeśli chcecie wiedzieć, co jest, a co nie jest zgodne z prawem pracy w tej kwestii… czytajcie dalej.

Pracodawcy z roku na rok robią coraz więcej, by chronić swoje interesy. Stosują coraz bardziej zaawansowane systemy nadzoru w celu kontroli dostępu, czasu pracy, ochrony własności, tajemnic firmy i poprawy dyscypliny pracy. Sprawdź, czy znasz swoje prawa.

Kilka miesięcy temu świat obiegła rewelacja o amerykańskiej firmie, która zaczipowała swoich pracowników. Komentarze są przeróżne, ale fakty są takie, że kontrola pracownika może się odbywać już nie tylko od zewnątrz… ale i od wewnątrz naszego ciała.

Zależnie od charakteru pracy szef może stosować różne środki kontroli służące zabezpieczeniu jego interesów. Jaki jest zakres stosowania wymienionych metod i zasady, których nie wolno łamać? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

Czy pracodawca ma prawo kontrolować Twoją służbową korespondencję i pocztę? Czy wolno mu sprawdzać, co robisz w sieci w godzinach pracy? A może może zwolnić Cię za złe prowadzenie się udowodnione screenami z Twojego facebookowego walla? Jeśli nie masz pewności co do poprawnej odpowiedzi, koniecznie czytaj dalej!

Wraz z podpisaniem umowy o pracę stajesz się pracownikiem firmy, która tworzy Twoje akta osobowe niezbędne do realizacji umowy. Im więcej lat pracy, tym więcej danych może się tam znaleźć. Jakie informacje i w jakim zakresie może przechowywać pracodawca?

Ilu rekruterów, tyle różnych stylów prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych. Jedne przebiegają w mniej, inne w bardziej sformalizowanej atmosferze. Nieważne jak swobodnie bywa podczas job interview, są pewne granice, których nie można przekraczać.

Kiedyś sprawa była prosta – pisałeś CV i list motywacyjny, po czym wysyłałeś lub składałeś osobiście w sekretariacie potencjalnego pracodawcy. Wraz z rozwojem technologii informatycznych sytuacja stała się bardziej skomplikowana. Dziś jesteś o wiele bardziej narażony na ujawnienie Twoich danych osobowych.

Praca to zajęcie dla dorosłych. Tak przyzwyczailiśmy się myśleć o zajęciach, które skutkują wypłacaniem pensji. Kto z nas jednak jako dziecko albo wczesna młodzież nie próbował w jakiś sposób dorobić? Czytajcie, a znajdziecie… wiele przydatnych informacji na temat zatrudniania osób niepełnoletnich.

Zdarza się tak, że po pozytywnym przejściu rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca ma dla Ciebie niespodziankę… tłumaczy, że przecież nie może zatrudniać w ciemno i musi sprawdzić w praktyce, co tak naprawdę umiesz, czy dasz sobie ze wszystkim radę. Kiedy nieodpłatne dni próbne są zgodne z prawem? Sprawdź, co na to prawnik.

W poprzednim tekście powiedzieliśmy nieco na temat tego: kto, kogo, jak i kiedy może ukarać w miejscu pracy. Dziś też serwujemy niemałą porcję wiedzy, która skupi się wokół tego: za co należy się kara i w jaki sposób wygląda procedura jej nakładania. Oto kolejnych 5 rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć na temat kar porządkowych.

W relacjach zawodowych zdarzają się sytuacje, w których szef ma prawo ukarać Cię za określone przewinienia. Jesteś pracownikiem? Ponosisz odpowiedzialność służbową? Oto pierwszych 5 rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć na temat kar porządkowych.

Zazwyczaj zaczyna się niewinnie: bezpośredni kontakt wzrokowy, zwracanie na Ciebie uwagi, komplementy, skracanie dystansu fizycznego i psychicznego, (nie)przypadkowy dotyk… niby nic, a jednak… jeśli powoduje dyskomfort, to znak, że coś się dzieje.

Od pewnego czasu w pracy panuje kiepska atmosfera, tyrasz jak nigdy, a zajęć wciąż przybywa. Coraz częściej słyszysz plotki na swój temat, niepochlebne komentarze, aż pewnego dnia orientujesz się, że to nie przypadek. Czy z mobbingiem da się wygrać?

Liczba zgłoszonych wypadków przy pracy w 2016 r. wyniosła ogółem 87886 osób i była o 0,3% większa w stosunku do liczby wypadków z 2015 r. Jakie są najczęstsze przyczyny ich występowania i jakie są obowiązki pracodawców z nimi związane? – o tym dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Częstą praktyką pracodawców jest obciążanie pracowników kosztami powstałych w firmach różnorakich szkód. Niekiedy zdarza się, że pracodawcy postanawiają ściągać pracownikom z pensji sumy rzekomych strat lub równowartości skradzionych towarów. Czy aby na pewno mają do tego prawo?

Umowy śmieciowe to temat rzeka, mają one zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Dzisiaj przedstawimy minusy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych. Dowiesz się jakie będą konsekwencje angażu na podstawie takich umów i co da się z tym zrobić.

Nowe przepisy nakazujące pracodawcom wypłacanie zleceniobiorcom oraz samozatrudnionym wynagrodzenia na podstawie minimalnej stawki godzinowej (13 złotych brutto) są często łamane. Jak, dlaczego i co można z tym zrobić? Zapraszamy do lektury.

Zawsze uwielbiałaś bawić się z chłopcami, kręci Cię jazda dużymi samochodami, a remont w domu robisz sama? Dla kobiety silniejszej od niejednego mężczyzny wiele interesujących zawodów było dotychczas niedostępnych. Sprawdź, co się zmieniło.

Każdy rozpoczynający swoją karierę pracownik powie Wam, że początki są najtrudniejsze, praca wtedy wydaje się najtrudniejsza, a wykonywanie zadań niezwykle czasochłonne. Tylko czy to jest powód do tego, by wyrabiać setki darmowych nadgodzin?

W Twoim zakładzie pracy jest organizowany strajk, a Ty nie wiesz, czy powinieneś w nim uczestniczyć? Może pracujesz od niedawna, jesteś zadowolony z warunków pracy i nie chcesz strajkować… A może nie – jesteś członkiem związku zawodowego i zastanawiasz się, czy masz obowiązek w tym uczestniczyć.

Zdarzyło Ci się, że kupiłeś bilety na wycieczkę, a twój szef prosi o przesunięcie terminu twojego urlopu? A może pracodawca dzwoni do Ciebie z prośbą o powrót do pracy, kiedy jesteś już na wakacjach? Z naszego artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach musisz zgodzić się na takie zmiany i kto powinien ponieść ich koszty.

Nie ulega wątpliwości, że polskie prawo pracy generuje wiele obciążeń, z którymi trudno poradzić sobie zwłaszcza małym przedsiębiorstwom. Charakter niektórych branż wymusza okresowe przestoje w pracy. Czasem natomiast brak zamówień powoduje, że pracownicy nie mają pracy do wykonania. Co w takiej sytuacji?

Kwestie wynagrodzenia, zwłaszcza kiedy nie jest wypłacane lub w jego wypłatach występują jakieś nieprawidłowości, stanowią temat wyjątkowo delikatny. Dlatego warto rozwiązywać je w sposób polubowny. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się na sprawę sądową.

Zdarzyło Ci się, że za swoją pracę nie dostałeś pensji? A może dostałeś ją z opóźnieniem albo… w końcu jest nieustający kryzys… chlebodawca wypłacił Ci tylko połowę? Wbrew pozorom tego rodzaju sytuacje nie zdarzają się rzadko i każdy z nas kiedyś może się z nimi spotkać. Co wtedy robić? Jak rozwiązać problem?