29 stycznia to kolejna niedziela handlowa. Sytuacja w sektorze handlu od miesięcy się nie zmienia i każda handlowa niedziela lub długi weekend generuje zwiększoną liczbę skarg trafiającą do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. – Większość tych spraw to skargi na zmuszanie do pracy w niedzielę. Pracownikom nie mówi się wprost, że grozi im zwolnienie, ale sugeruje, że np. odmowa pracy w niedzielę może spowodować, że pracownikowi odebrana zostanie premia – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Wakacje, ferie zimowe, długie weekendy czy handlowe niedziele – takie wydarzenia automatycznie generują dużą ilość wiadomości do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Już w najbliższą niedzielę 29 stycznia sklepy będą czynne kolejny raz. Następna handlowa niedziela będzie mieć miejsce dopiero przed Wielkanocą.

– Z jednej strony nie należy rzucać wypowiedzeniem przez to, że musimy przyjść do pracy w jedną niedzielę w kwartale. Staram się uspokajać emocje i zdenerwowanie pracowników handlu. Czasem jednak ta „jedna niedziela” jest czymś w rodzaju kropli, która przelewa czarę goryczy. Pracownicy są zirytowani zbyt małą ilością osób do pracy w sklepie, denerwuje ich brak chętnych do pracy, a także to, że gdy jest handlowa niedziela np. są ściągani z urlopów czy zaplanowanego wcześniej wolnego. Tak było w przypadku kilku osób skarżących się, że urlop na ferie zimowe mogą wziąć tak, by w najbliższy weekend 28-29 stycznia i tak być w pracy, bo jest taka konieczność – mówi Małgorzata Marczulewska.

– Pracodawcy nie mówią o tym, że zwolnią tych, którzy nie chcą pracować w niedzielę. To oczywiście bardzo radykalne i chyba żadna sieć w Polsce nie pozwoliłaby sobie na takie działanie. Pojawiały się jednak próby motywowania pracowników premiami albo tym, że premii nie będzie. Skargi, które do nas trafiają to raczej informacje, że pracownicy unikają konieczności pracy w niedzielę, że są zestresowani, przepracowani, a weekendy handlowe wiążą się z jeszcze większą presją ze strony menadżerów – mówi Małgorzata Marczulewska.    Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom nie jest przeciwnikiem handlu w niedzielę. Jako organizacja wielokrotnie wypowiadaliśmy się za wolnością wyboru w tym temacie.

– Jeżeli ktoś chce pracować w niedzielę to powinien mieć taką możliwość. To jedna z opcji, a nie konieczność. Sieci powinny znaleźć sposób, by odpowiednio zmotywować pracowników – mówi Małgorzata Marczulewska.