android-chrome-512x512

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W skargach do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom incydentalnie zdarzają się skargi na pracodawców, którzy zatrudniając osoby niepełnosprawne nie traktują ich właściwie. Część błędów i uchybień wynika z nie wiedzy, a część z wyrachowania i świadomości, że osoba niepełnosprawna, wdzięczna z posiadania pracy, nie będzie się buntować. – Tych skarg jest mało, a na pewno zdecydowanie mniej niż jeszcze 3-4 lata temu. Nie zmienia to jednak faktu, że zdarzają się pracodawcy, którzy traktują prawa osób niepełnosprawnych czysto teoretycznie. Nasze stowarzyszenie udziela porad prawnych i kilkukrotnie już kierowaliśmy pisma do naszych prawników w sprawach związanych z dyskryminacją lub wyzyskiem niepełnosprawnych – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Doskonała okazja do rozmowy o prawach osób niepełnosprawnych, które jako pracownicy sprawdzają się doskonale. Mowa tutaj zarówno o pracy umysłowej jak i typowo manualnej. Prawo pracy zabezpiecza prawo osób niepełnosprawnych do skróconego dnia pracy, do dodatkowego urlopu zdrowotnego czy do usprawiedliwionego wolnego, gdy niezbędna jest rehabilitacja pracownika lub wizyta u lekarza. Niestety część tych „przywilejów” traktowana jest tylko teoretycznie.

– Zdarzają się sygnały, że pracodawcy nie przestrzegają godzin pracy osób niepełnosprawnych i traktują ich jako pracowników pełnoetatowych. Pamiętam również zgłoszenia gorszego traktowania osób posiadających pewne dysfunkcje w miejscach pracy. To oczywiście sytuacja skandaliczna i nigdy nie powinna mieć miejsca. Cieszę się jednak, że nasze stowarzyszenie w tym kontekście nie może mówić o „wielkiej fali” skarg osób niepełnosprawnych na pracodawców, bo jej na szczęście nie ma. Osobiście uważam jednak, że to osoby bardzo wartościowe dla rynku pracy i ich aktywizacja zawodowa powinna być jeszcze większa. Życzyłabym sobie, by pracodawcy porzucili błędne stereotypy odnośnie problemowości osób niepełnosprawnych w miejscu pracy. Mamy przecież coraz częściej pracę zdalną, więc osoby niepełnosprawne mogą doskonale wykonywać swoje obowiązki w domach – mówi Małgorzata Marczulewska.

Eksperci przyznają, że był czas, że osoby niepełnosprawne były wykorzystywane przez pracodawców. Powodem były m.in. finanse. – Zdarzały się historie, że pracodawca przyjmował osoby niepełnosprawne do pracy tylko po to, by zgarniać dopłaty do miejsca pracy. Takie osoby zgłaszały nam, że nie mają w swoich miejscach pracy zbyt wielu zadań, a gdy pytają o to, co mają robić to traktowane są niesympatycznie. Szczęśliwie skarg jest z roku na roku coraz mniej, co możemy potraktować jako postęp zarówno w świadomości społeczeństwa jak i przedsiębiorców oraz pracodawców – mówi Małgorzata Marczulewska.

Szacuje się, że 13% Polaków to osoby (w różnym stopniu) niepełnosprawne. Tylko ok. 30% z nich podejmuje regularną pracę zarobkową. Szacunkowo ta liczba mogłaby być nawet dwukrotnie wyższa.