Ponad 20 wiadomości i skarg w niecały tydzień – sezon wakacyjny tradycyjnie powoduje, że do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom piszą pracownicy, którym temperatury dają się we znaki, a jednocześnie nie mogą liczyć na wsparcie swoich pracodawców. Skarg jest mniej niż w analogicznym okresie roku 2021, ale warto wspomnieć, że póki co sezon letni dopiero się rozpoczyna. Stowarzyszenie w większości przypadków na prośbę pracowników interweniowało telefonicznie lub pisemnie.

Gdy temperatury galopują powyżej 25 stopni Celsjusza pracownicy mają przywileje, o których pracodawcy powinni pamiętać. Mowa przede wszystkim o dostępie do zimnej wody czy konieczności zapewnienia pracownikom możliwości odpoczynku w zacienionym pomieszczeniu. Mile widziana jest także klimatyzacja w biurze czy w miejscu, gdzie praca jest wykonywana.
– Bezpieczna praca w wysokich temperaturach to obowiązek pracodawcy. Zimna woda, zacienione pomieszczenie lub namiot w plenerze czy możliwość przerwy regeneracyjnej to nie jest przywilej pracownika, a obowiązek pracodawcy. W tym roku nie zdarzyły się jeszcze skargi na limity wody na pracownika czy na nadgodziny w pełnym słońcu, ale owszem pracownicy budowy zwracają uwagę, że np. pracodawca zabronił im poruszać się po placu budowy bez koszulek, to absolutnie nowy temat z którym nie mieliśmy wcześniej do czynienia – mówi Małgorzata Marczulewska. – Kilka skarg dotyczyło braku klimatyzacji w dużych pomieszczaniach. Jeden z pracowników dużej hali logistycznej napisał nam, że na zewnętrz jest chłodniej niż w hali i czuje jakby pracował w gorącej, zamkniętej puszcze – mówi Marczulewska.

Pojawia się dużo pytań o zwalnianie pracowników do domów, gdy temperatura jest zbyt wysoka. Warto pamiętać, że nie jest to obowiązek pracodawcy. Można pozwolić sobie jednak na dialog i zapewnienie w pracy komfortowych warunków.

– Klimatyzacja powinna być standardem nowoczesnego biura, a niestety nie zawsze tak jest. Pracownicy mogą być zwalniani wcześniej do domu bez konieczności odpracowania tego czasu jeżeli jest taka wola pracodawcy. Pracodawca nie może oczekiwać odpracowania wolnego dnia wynikającego z upału. Może jednak skierować pracownika na pracę zdalną jeżeli upał w biurze jest trudny do wytrzymania. Tutaj warto nawiązywać dialog i wypracowywać porozumienia. Pracodawca musi być świadomy. W upale trudno o efektywną pracę – mówi Małgorzata Marczulewska.
Wszelkie sprawy związane z dobrostanem pracowników i komplikacji, które wynikają z upalnych temperatur będą konsultowane z prawnikami naszego stowarzyszenia.