Nie podoba Ci się? Pamiętaj – zawsze możesz odejść. Tam są drzwi! Teoretycznie w czasie ogromnego zapotrzebowania na pracowników i galopujących wzrostów wynagrodzeń, takie zdanie powinno być jakąś patologiczną rzadkością. Czy tak jest? Nie. Na co dzień przedstawiciele naszego stowarzyszenia odbierają wiadomości od pracowników, którzy skarżą się, że ich pracodawcy nie chcą podnosić wynagrodzeń. Argumentują to brakiem możliwości finansowych lub sprawami związanymi z gradacją na danym stanowisku. – Rozmawiałam ostatnio z kobietą, która nie ukrywała swojego zdenerwowania po przeczytaniu artykułu o tym, że osoby sprzątające biura zarabiają obecnie nawet 200 złotych od zlecenia. Oburzona dzwoniła czy to prawda, bo jak tak, to ona chce poskarżyć na szefa, który płaci jej 17 złotych na godzinę – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska. – Sytuacja pracowników w niektórych sektorach jest trudna do zdefiniowania: mamy informacje o pracownikach gastronomii, którzy nie otrzymują pieniędzy na czas. I mamy informacje o tym, że niektórzy pracodawcy szukają, szukają i nie mogą znaleźć nikogo do zatrudnienia – dodaje.

Jedna z Pań skarżyła nam, że jej szef po pytaniu o podwyżkę uznał, że jest „roszczeniowa”, a z takimi osobami to on nie lubi pracować

Boimy się odmowy, konieczności tłumaczenia się z wykonywania dotychczasowych obowiązków oraz… zwolnienia z pracy. Polacy nienawidzą rozmawiać o pieniądzach w pracy i bardzo rzadko proszą o podwyżkę lub waloryzację swojego wynagrodzenia. Skąd te wnioski? Jak mówi Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska, wiele skarg i pytań, które trafia do stowarzyszenia dotyczy właśnie negocjowania stawek wynagrodzeń.
– Zbliżamy się do momentu, gdy za moment planować będziemy nowy rok budżetowy i nową siatkę wynagrodzeń w firmach. Pracownicy słyszą o inflacji, o rosnących kosztach zatrudnienia, o tym, że w sektorze przedsiębiorstw wynagrodzenia biją rekordy. Takie tematy generują w nich frustracje, że zarabiają mało i chcieliby więcej. Stąd też wiele pytań w kierunku pracodawców, czy od 2022 roku będą podwyżki. Nie dajmy się zwieść bardzo optymistycznej, HRowej wizji wynagrodzeń w Polsce. Nie wszędzie zarabia się coraz więcej i nie każde pytania o podwyżkę są mile widziane. Docierają do nas sygnały np. o gorszym traktowaniu pracowników, którzy pytają o podwyżki lub chcą, by ich nadgodziny zostały rozliczone. Jedna z Pań skarżyła nam, że jej szef po pytaniu o podwyżkę uznał, że jest „roszczeniowa”, a z takimi osobami to on nie lubi pracować – mówi Małgorzata Marczulewska.
Jak mówi Prezes Małgorzata Marczulewska zdarzały się również historie firm, gdzie dzień po prośbach o podwyżkę rozpoczynały się np. kontrole efektywności operacyjnej. – Taka skarga dotarła do nas od jednej z dużych agencji marketingowych. Pracownicy rozpoczęli dyskusję o podwyżkach i rozpoczął się audyt, który kontrolował pracę całego działu, wytykał wszystkie błędy i uzasadniał dlaczego tych podwyżek być nie może. Inny znany fortel to odmowa ze względu na trudną sytuację finansową. Ta odmowa miała uzasadnienie w przypadku pandemii koronawirusa, bo wówczas rzeczywiście trudno dyskutowało się o podwyżkach w upadających lokalach – dodaje Prezes Marczulewska.

Polacy o podwyżkę nie pytają

Od stycznia 2022 wynagrodzenie minimalne w Polsce wynosie 3000 złotych brutto. Według ostatnich statystyk GUS najniższą krajową pobiera niespełna 2,2 mln Polaków. Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześnio 2021 wyniosło ok. 5800 złotych brutto.
– Polacy mają problem z rozmową o pieniądzach, to wynika z faktu, że nie chcemy być traktowani jako osoby, które są materialistami, są aroganccy czy niegrzeczni. Nie da się jednak ukryć, że pracujemy nie tylko dla satysfakcji, ale głównie właśnie dla pieniędzy. Żaden pracodawca nie ma prawa krytykować czy sekować pracowników, którzy oczekują podwyżek. Takie działania będą spotykały się zawsze z interwencją naszego stowarzyszenia – dodaje Małgorzata Marczulewska.