Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom od ponad 5 lat działa na rzecz pracowników w całej Polsce. Każdego dnia odnotowujemy od kilku do nawet kilkudziesięciu wiadomości w rozmaitych tematach – od spraw opóźnień w wynagrodzeniach przez problematykę szczepień po skargi na sytuację pracowników handlu. To właśnie handel stał się w ostatnich miesiącach najbardziej „gorącym” sektorem gospodarki. Pracownicy narzekają na brak ludzi do pracy, konieczność pracy w niedzielę, awantury z klientami, którzy nie chcą nosić maseczek, na masowe kwarantanny współpracowników. Nie narzekają jednak na… pieniądze. – Ostatnie tygodnie to prawdziwa gorączka złota w sektorze handlu. Nie ma w tym nic dziwnego. Powstaje sklep za sklepem, rąk do pracy nie przybywa, a to jedna z najtrudniejszych pod kątem budowania relacji branż. Właściciele wielkich sieci zdają sobie sprawę, że bez pieniędzy nie ma szans na dobrą rekrutacje – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

• Kaufland ogłosił podwyżki dla kasjerów. Ci z największym stażem zarobią ok. 4500 złotych brutto
• Lidl od marca dołoży pracownikom do wypłaty po 250 złotych brutto
• Biedronka podniosła pensje pracownikom sklepów, ale i centrów logistycznych. Znów mowa o kwocie ok. 200 złotych brutto
• Wszystkie sieci planują wzrost zatrudnienia. Lidl chce zatrudnić nawet 1,5 tysiąca osób
• Wszystkie sieci rozwijają pakiety benefitów: prywatna opieka medyczna, karty sportowe czy bonusy frekwencyjne i premie świąteczne

Jak mówi Małgorzata Marczulewska wysokie wynagrodzenia w marketach i dyskontach oraz regularna waloryzacja wynagrodzeń ma konkretny cel – zatrzymanie pracowników i zmniejszenie ich rotacji. W Polsce działa kilka tysięcy dyskontów. Ilość osób zainteresowanych pracą w takich miejscach spada. Tylko dobre wynagrodzenie, nowoczesny leadership i jasna ścieżka rozwoju jest w stanie zatrzymać rotacje w tym sektorze gospodarki.
– Tegoroczne podwyżki to oczywiście dobra wiadomość. Sieci dyskontowe bardzo dynamicznie reagują na sytuację na rynku pracy. Jest inflacja? Podnosimy pensje. Jest rotacja pracowników? Szykujemy programy lojalnościowe, nagrody dla lojalnych pracowników i ogólnie system, który będzie sprzyjać osobom, które pracują dłużej. Dzisiaj w marketach zarabia się więcej niż w niektórych urzędach czy np. na stanowisku nauczyciela czy pracownika socjalnego. Oczywiście to zupełnie inna praca, ale udało się odczarować wizerunek człowieka, który „siedzi na kasie” i jest to dowód na jego porażkę życiową. Dzisiaj do sklepów trafiają młodzi ludzie, którzy wiedzą, że można tam po prostu przyzwoicie zarabiać – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.
– Podwyżki są efektem naprawdę ciężkiej pracy w sklepach. Jest to dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki, który wymaga od pracowników wiedzy, kompetencji, ale i umiejętności miękkich. Coraz wyższe wynagrodzenie nie jest zaskoczeniem – dodaje.

Skarg jest wiele, ale… nie na pieniądze

O jakich umiejętnościach mowa? Praca w sklepach wymaga coraz więcej cierpliwości na linii pracownik-klient. Problemów zgłaszanych stowarzyszeniu STOP Nieuczciwym Pracodawcom jest bardzo dużo.
– Skargi dotyczą w dużej mierze bardzo trudnej sytuacji związanej z pandemią. Pracownicy handlu muszą upominać klientów, by trzymali dystans i nosili maseczki, a to wiąże się z awanturami, a często nawet rękoczynami czy interwencjami policji. Do tego pracownicy handlu są kontrolowani pod kątem noszenia maseczek. Otrzymywaliśmy skargi, że niezakryty nos to czasem kara w wysokości stu złotych – mówi Małgorzata Marczulewska. – Bardzo wiele skarg dotyczyło ( i nadal dotyczy) handlu w niedzielę. Inna sprawa to zbyt mała liczba pracowników w konkretnym sklepie. To był wielki problem latem i w grudniu. Obecnie handel jest dziesiątkowany przez kwarantanny – dodaje Prezes Marczulewska.

Nie odnotowaliśmy od ponad roku żadnej skargi na zbyt małe wynagrodzenia lub nieuczciwe rozliczanie wynagrodzeń. To bardzo pozytywna tendencja.

https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/duzo-skarg-w-handlu-na-wszystko-poza-wynagrodzeniem,105656_1.html