W ostatnich dniach do Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom dotarło kilka wiadomości od pracowników sezonowych, którzy stracili pracę przed czasem. Pracodawcy argumentowali rozwiązanie umowy gorszą niż się spodziewano kondycją branży oraz odwoływanymi rezerwacjami na sierpień. Póki co zdarzyła się jedna sytuacja, że musieliśmy interweniować, no następowało podejrzenie, że pracodawca może się nie rozliczyć z pracownikiem.

– Otrzymaliśmy kilka wiadomości od pracowników sezonowych, którzy skończyli pracę wcześniej niż planowano ze względu na sytuację nad morzem i w kurortach turystycznych. Klientów jest mniej, a przedsiębiorcy obawiają się kolejnych spadków w sierpniu. Najtrudniejsza sytuacja jest w hotelarstwie i gastronomii. Do naszego stowarzyszenia trafia dużo spraw z prośbą o interwencję. Póki co jednak, sezon
letni można uznać za relatywnie spokojny

Czerwiec i lipiec były miesiącami raczej spokojnymi jeżeli chodzi o ilość zgłoszeń od pracowników sezonowych. Odbieraliśmy zwykle kilka wiadomości dziennie. – Dotyczyły one rozmaitych spraw: od warunków zakwaterowania do np. spraw związanych z przenoszeniem pracowników sezonowych z lokalu do lokalu bez wcześniejszych ustaleń, że miejsce pracy pracownika będzie więcej niż jedno. Były to zwykle sprawy, które udawało się rozwiązać jednym telefonem do pracodawcy. Możemy powiedzieć, że minione miesiące były spokojniejsze niż się spodziewaliśmy, choć nie chciałabym zapeszać, bo obawiam się, że jeżeli komplikacje mają nadejść to dopiero na koniec wakacji – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Kilka wiadomości, które mogą martwić otrzymaliśmy w ubiegłym tygodniu. Kilka osób straciło pracę z dnia na dzień (koniec miesiąca, początek następnego) mimo umowy z pracodawcą, że pracownik ma być zatrudniony do końca wakacji lub nawet do końca września. – Ubiegły tydzień to czas kiedy odnotowano rekordowy wzrost liczny zachorowań na COVID-19. Dostaliśmy wiadomości od pracowników, ze z dnia na dzień tracili pracę, a pracodawcy argumentowali to obawą o spadek
turystów w sierpniu. Mówimy głownie o pracownikach sezonowych w hotelarstwie i gastronomii, czyli w branżach, które są bezpośrednio związane z ilością turystów. Rzeczywiście możemy spodziewać się, że pracodawcy widząc mniejszą ilość turystów będą dynamicznie optymalizować ilość zatrudnionych osób. Wszystko zależy od umowy między pracownikiem, a pracodawcą. Zwykle są to umowy cywilnoprawne – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.
– Jest jedna sprawa, która jest w toku. Pracownica jednego z lokali nadmorskich miała skończyć pracę w ostatnim dniu lipca i rozliczyć się od razu z pracodawcą. Ten ogłosił jej i jej koleżance, że pieniądze będą, ale w połowie miesiąca i mogą się wtedy rozliczyć bezpośrednio z nim lub przelewem na konto. Dziewczyny się bardzo zmartwiły, bo mieszkają ponad 100 kilometrów od kurortu i nie mają jak na bieżąco nawiązywać relacji z pracodawcą. Monitorujemy sytuację i jeżeli trzeba będziemy interweniować – dodaje Małgorzata Marczulewska. – Spodziewamy się, że pod koniec wakacji zgłoszeń od pracowników sezonowych, którzy zostali oszukani lub nie mogą odzyskać swoich pieniędzy będzie więcej niż teraz. Zmiennych jest całe mnóstwo – jeżeli pogoda nie będzie dopisywać, a ludzie odwoływać rezerwacje, to na pewno sytuacja wielu przedsiębiorców będzie bardzo ciężka. Prawdą jest, że w tym roku to właśnie branża gastronomiczna zadłuża się najszybciej i ma najmniejsze szanse na zyski poza sezonem. Niestety, spodziewam się tutaj problemów i radzę pracownikom dużą uważność. Nie zakładam, że wszyscy pracodawcy będą nieuczciwi, ale niektórzy po prostu mogą po tych wakacjach zbankrutować – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.
Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom udziela bezpłatnych porad prawnych oraz podejmuje się mediacji z pracodawcami. Zapraszamy do kontaktu.