Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom nawiązało współpracę ze związkiem zawodowym Związkowa Alternatywa prowadzonym przez jednego z najbardziej znanych i najbardziej charyzmatycznych działaczy społecznych w Polsce. Piotr Szumlewicz zaprosił do swojego programu w serwisie YouTube prezes Małgorzatę Marczulewską oraz mec. Mateusza Galikowskiego. W czasie programu „Czas na związki” w ramach kanału „Reset Obywatelski” dyskutowano o przykładach łamania praw pracowniczych w czasie pandemii koronawirusa i lockdownu. Mówiliśmy o trudnej sytuacji w handlu i gastronomii, o zerwanych umowach, o braku wynagrodzeń. – Trudna sytuacja na rynku pracy jest faktem. Kłopoty mają i pracodawcy i pracownicy. Współpraca z Panem Piotrem Szumlewiczem pozwala nam na poszerzenie spektrum naszego działania – wyjaśnia Prezes Małgorzata Marczulewska. 

Pandemia koronawirusa zmieniła wszystko. Rekordowa ilość skarg do naszego Stowarzyszenia

   W ramach programu „Czas na Związki” Piotra Szumlewicza przedstawiono działanie stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Prezes Małgorzata Marczulewska przybliżyła idee powstania naszej organizacji oraz zagadnienia z jakimi mierzymy się najczęściej. Nasza organizacja od 2017 roku wspiera pracowników, którzy borykają się z rozmaitymi problemami w relacjach z pracodawcami – najczęściej mowa oczywiście o problemach natury finansowej lub nieuregulowanego stosunku prawnego, ale pojawiały się również interwencje związane np. z mobbingiem lub przekraczaniem uprawnień. Rok 2020 przyniósł przełom w działalności naszej organizacji. Interwencji było czterokrotnie więcej niż w roku 2019. To efekt kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.

 – Piszą do nas osoby z małych miejscowości, które nie mają pieniędzy i dostępu do prawników, ale coraz częściej piszą osoby z dużych miast. Najczęstszym problemem jest od zawsze kwestia tematów związanych z brakiem wynagrodzeń lub opóźnieniami w wypłatach. Pandemia koronawirusa również zmieniła wiele, jest wiele wyzwań jak np. pół-bezrobocie, które pojawiło się w naszej kancelarii pierwszy raz. Do każdej sprawy staramy się podejść indywidualnie. To jest kwestia rozmów, porad prawnych, prób mediacji. Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele firm jest w złej sytuacji i brak wypłaty wynagrodzenia może wynikać np. z bardzo trudnej sytuacji finansowej, ale są też nadal przedsiębiorcy, którzy korzystają z sytuacji i oszukują swoich pracowników. Nasze doświadczenie pozwala już skutecznie weryfikować takie sytuacje – mówiła Prezes Małgorzata Marczulewska. 

Nie jesteśmy po to, by pracodawcom „dowalić”

    Problemów z jakimi borykają się pracownicy jest wiele. Podczas programu nasi przedstawiciele mówili o metodach działania, konsultacjach z pracownikami i pracodawcami, działalności sezonowej czy o tym, jak może wyglądać rynek pracy w kolejnych latach. Piotr Szumlewicz pytał o interwencje stowarzyszenia i o tematy, które przez pandemię koronawirusa mocno zyskały na aktualności. 

    – Jeżeli z pracodawcą nie da się rozmawiać to zwykle podejmujemy się dochodzenia praw pracownika na drodze sądowej. Wiele tematów dotyczy zapłaty, ale i świadectw pracy. Zdarzyła nam się ostatnio sytuacja, że w firmie nie było nikogo kto mógłby podpisać świadectwo pracy, a pracownik potrzebował go pilnie dla nowej firmy – mówi mec. Mateusz Galikowski. – 90% spraw na szczęście załatwianych jest na etapie polubownym. To dla pracodawcy sygnał, że sprawa jest nagłośniona, wiedzą o niej prawnicy i czują nieuchronność konieczności zastosowania do przepisów prawa pracy. Nie jesteśmy po to, by pracodawcom „dowalić”. Bardzo często pomagamy pracodawcy np. w tematach związanych z optymalizacją czy restrukturyzacją. Niszczenie pracodawców nie jest naszym celem. Zdarzają się jednak sytuacje, że szef jeździ samochodem za 1,5 miliona złotych, a nie ma na minimalne wynagrodzenie dla swoich pracowników – dodaje Małgorzata Marczulewska. 

Stowarzyszenie Stop Nieuczciwym Pracodawcom będzie współpracować ze związkiem zawodowym Związkowa Alternatywa. Już niebawem zaprezentujemy pomysły na wspólne działanie. 

Pełna rozmowa do wysłuchania:

Zachęcamy do oglądania programu Piotra Szumlewicza oraz obserwowania kanału Reset Obywatelski.