O pracownikach gastronomii się zapomina, a to grupa, która na obostrzeniach związanych z koronawirusem traci najwięcej. Hotele i instytucje kultury mogą być czynne od 12 lutego. Handel powoli się rozpędza. Gastronomia jak stoi w miejscu tak stała, a do naszego stowarzyszenia docierają dramatyczne listy zwalnianych pracowników oraz wiadomości od osób, które np. Nie otrzymują wynagrodzeń, bo pracodawcy nie mają już skąd brać pieniędzy. – Gastronomia w tej chwili jest największą ofiarą pandemii. Apelujemy o szybkie działanie mające albo doprowadzić do otwarcia restauracji w reżimie sanitarnym albo o pakiet pomocowy dla lokali, których obrót spadł o więcej niż 50% – mówi Prezes Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska.

Ponad 110 dni zamkniętej gastronomii. „Jesteśmy świadkami pacyfikacji branży”

     Zadłużenie branży gastronomicznej liczone jest już w setkach milionów złotych. Od połowy października gastronomia może być czynna tylko na wynos lub na dowóz, co w przypadku większości lokali jest skazaniem ich na zamknięcie lub działanie poniżej progu opłacalności. Jak mówi Prezes Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska sytuacja jest bardzo poważna, bo dostajemy mnóstwo wiadomości od pracowników i restauratorów, którzy nie wiedzą już jak się ratować.

     – Gastronomia jest nieczynna od prawie 110 dni. Proszę sobie wyobrazić kogo jest stać na to, żeby   cztery miesiące dokładać do interesu. Jesteśmy świadkami prawdziwej pacyfikacji branży, za chwilę nie będzie już czego otwierać. Z mojego doświadczenia jako windykatora wynika, że gastronomia jest jedną z najbardziej zadłużonych branż. To odbija się na sytuacji pracowników, dostawców, kucharzy, ogólnie całego gospodarczego ekosystemu, który dotychczas w tej branży dobrze funkcjonował – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.

     Przedsiębiorcy mają coraz poważniejsze problemy w bieżącym opłacaniu pracowników. Otrzymujemy informacje o masowych zwolnieniach lub zmianach warunków pracy: – Restauratorzy zmieniają umowę o pracę na umowy cywilnoprawne. Luźniejszy stosunek pracy pozwala im elastyczniej reagować na zwiększony lub zmniejszony ruch na wynos w ich lokalach. Oczywiście nie jesteśmy zaskoczeni tym, że zwolnienia są. Mamy jednak wrażenie, że o pracownikach gastronomii i branż pokrewnych zupełnie się nie pamięta. Kelnerzy, barmani, kucharze. Oni wszyscy dzisiaj żyją na skraju ubóstwa. Gastronomia to nie tylko Pan Restaurator. Za jego plecami stoją ludzie, których los jest dzisiaj bardzo niepewny – mówi Małgorzata Marczulewska.

Brak napiwków, zwolnienia, ograniczenie etatu. Ciężki los pracowników gastronomii

    Otrzymujemy dramatyczne listy od zwalnianych pracowników oraz od pracodawców, którzy usprawiedliwiają brak wynagrodzeń dla zespołu tym, że po prostu nie mają za co płacić.

   – Napisał do nas młody chłopak, który otrzymał w styczniu zwolnienie z pracy w jednej z restauracji. Pytał czy przysługuje mu jakaś odprawa, bo wie, że nie znajdzie żadnej pracy w najbliższym czasie, a jednocześnie nie chce wracać do domu w małej miejscowości. Pisali także pracownicy restauracji, którym obniżono etat do połowy i do najniższej krajowej. Mało kto zdaje sobie sprawę, że przecież znaczna część przychodu pracowników gastronomii to napiwki. Teraz ich nie ma. Nie brakuje także informacji o dużych zaległościach. W niektórych restauracjach ostatnie wynagrodzenie wypłacono w listopadzie czy w grudniu, w jeszcze innych zaległości sięgają nawet sezonu letniego. To prawdziwy koszmar – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.

      Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom apeluje o odmrożenie branży gastronomicznej i umożliwienie przedsiębiorcom pracy w trybie stacjonarnym. Postulujemy także o objęcie wsparciem restauratorów, których obroty spadły powyżej 50%.