W relacjach zawodowych zdarzają się sytuacje, w których szef ma prawo ukarać Cię za określone przewinienia. Jesteś pracownikiem? Ponosisz odpowiedzialność służbową? Oto pierwszych 5 rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć na temat kar porządkowych.
-
Czym w ogóle jest kara porządkowa?
Jak sama nazwa wskazuje, kara porządkowa jest jednym z możliwych następstw naruszenia jakiegoś ustalonego porządku. Kary porządkowe obowiązują w urzędzie skarbowym i w sądach, w których za niestawiennictwo lub niewłaściwe zachowanie stosuje się areszt albo obciążenie kosztami postępowania. Podobne zasady panują w firmach i zakładach pracy, w których za przewinienia pracownik odpowiada przed pracodawcą. Ten zaś ma prawo nałożenia na niego kary za określone przewinienia, czyli naruszenie porządku pracy.
-
Kto kogo może ukarać karą porządkową?
Nakładanie kar leży oczywiście w gestii silniejszego, czyli pracodawcy… i tylko pracodawcy. Należy pamiętać, że inspektorzy PIP czy kontrolerzy BHP nie mają takiej władzy. Mogą oni jedynie zasugerować pracodawcy ukaranie pracownika za nieprzestrzeganie przepisów i zasad higieny pracy. Dodatkowo, jako że kary porządkowe reguluje kodeks pracy, można je stosować wyłącznie wobec osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. To z kolei odbiera pracodawcy możliwość straszenia swych podwykonawców, kontrahentów czy pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło i umowę zlecenia konsekwencjami, które zostaną za chwilę opisane.
-
Kiedy zasadne jest karanie pracownika?
Na wstępie musimy zaznaczyć, że możliwość zastosowania kary jest prawem pracodawcy a nie jego obowiązkiem. To szef zatem decyduje o tym, czy użyć tego narzędzia i którą z form wybrać jako najbardziej adekwatną do przewinienia. Ukaranie osoby wykonującej służbowe obowiązki możliwe jest wtedy, gdy jej postępowanie okaże się bezprawne i zawinione, czyli gdy zrobi coś niewłaściwego (np. w trakcie pracy będzie grać w Pokemony) lub zaniecha zrobienia czegoś (np. w ogóle do pracy nie przyjdzie).
Zakłada się przy tym, że kary porządkowe można stosować w sytuacji przewinień, które nie kwalifikują się do natychmiastowego wypowiedzenia umowy o pracę. Ich nałożenie może być jednak swego rodzaju wstępem do zwolnienia, więc nie można ich tak po prostu zignorować. Uzasadnione nałożenie kary to mocny argument w kontekście przyszłego wypowiedzenia umowy o pracę, choć i tu obowiązują pewne ograniczenia.
-
Jak można zostać ukaranym?
Kodeks pracy przewiduje trzy rodzaje kar, wśród których wymienia: a) upomnienie; b) naganę; c) karę pieniężną. Ten zestaw ma charakter kompletny, co w praktyce oznacza, że nie ma żadnych innych możliwości karania pracownika za jakiekolwiek wykroczenia. Jeśli pracodawcy wpadnie do głowy ukarać Cię inaczej… złamie prawo i sam może ponieść za to konsekwencje. Wracając jednak do sankcji, na pierwszy rzut oka różnią się one ciężarem gatunkowym. Ale szef nie jest zobowiązany do stosowania ich np. w kolejności od najłagodniejszej. Nie możesz zakładać, że za „lżejsze” wykroczenie dostaniesz z automatu „lżejszą” karę. Twój pracodawca nie ma obowiązku stosować gradacji, ale powinien wziąć pod uwagę: a) rodzaj naruszenia obowiązków; b) stopień Twojej winy i c) dotychczasowy stosunek do pracy, które to mogą karę złagodzić albo wręcz zaostrzyć.
-
Jak nie można zostać ukaranym?
Jak wspomnieliśmy, nie można ukarać Cię w sposób, który nie został ściśle określony przez Kodeks pracy. Stanowi to wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone grzywną w wysokości od 1000 do 30 000 zł. Co więcej, nie można Cię również ukarać dwa razy za to samo, co ma znaczenie w wypadku, w którym pracodawca rozważa wobec Ciebie zwolnienie dyscyplinarne. Zasada niekarania podwójnie za to samo wykroczenie oznacza między innymi, że nie możesz dostać jednocześnie upomnienia i nagany, a także nagany i „dyscyplinarki”. Nałożenie kary porządkowej (upomnienia, naganny, czy kary pieniężnej) nie oznacza jednak, że nie możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności majątkowej lub karnej.
O tym, w jakich sytuacjach pracodawca ma prawo wyciągnąć konsekwencje finansowe, pisaliśmy TUTAJ. Więcej informacji na temat kary i zwolnienia za to samo przewinienie znajdziesz TUTAJ. Niedopuszczalne jest ponadto stosowanie kar porządkowych wybiórczo, w sposób dyskryminujący, np. tylko wobec jednego, a nie wszystkich zawinionych pracowników. To ostatnie zachowanie można bowiem traktować jako przejaw mobbingu. Więcej o nim znajdziesz z kolei TUTAJ.
Jeśli uważasz, ze nie wyczerpaliśmy tematu do końca lub otrzymałeś taką karę i chcesz sprawdzić, czy słusznie i jak długo przyjdzie Ci się z niej tłumaczyć… czytaj nas już za tydzień. Wtedy opiszemy 5 kolejnych rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć o karach porządkowych.