Półmetek wakacji to czas na pierwsze podsumowania – dla stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom ostatnie tygodnie to bardzo pracowity czas. W roku 2021 trafia do nas rekordowa ilość skarg i pytań od mieszkańców z całej Polski. Od początku roku odnotowaliśmy ich ponad 600. To zarówno wiadomości mailowe, wiadomości na Facebooku, jak i telefony. Co ważne, zdecydowana większość tych wiadomości przypada na II kwartał tego roku. – Mieliśmy ognistą końcówkę maja i cały czerwiec. W lipcu trochę się uspokoiło, ale to i tak najbardziej pracowite wakacje w naszej historii. Zaskakuje nas jednak zakres tematów z jakimi zgłaszają się do nas osoby potrzebujące wsparcia. Do konsultacji prawnej skierowaliśmy w tym roku ponad 100 spraw. 80% z nich dotyczyło kwestii związanych ze szczepieniami pracowników przeciw COVID-19 – mówi Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska.

Pracodawcy bez problemów płacą pracownikom sezonowym. Skarg niemal brak!

Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom powstało, by pomagać pracownikom czującym się pokrzywdzonymi przez pracodawców. Na początku naszego działania najczęściej otrzymywaliśmy skargi od pracowników tymczasowych i sezonowych. Szczyt tych tematów przypadał na czas czerwiec – sierpień. Tematy skarg dotyczyły nieprawidłowych umów, braku wypłat wynagrodzeń czy zachować związanych z mobbingiem. Przez ostatnie lata zakres tematyczny skarg się zmieniał i widzieliśmy, że im więcej jest ofert na rynku pracy, a pracowników mniej, tym bardziej pracodawcy muszą dbać o wysokość wynagrodzeń i traktowanie pracowników. W ciągu ostatnich dwóch lat skargi na brak wypłat w sezonie letnim zaczęły stanowić margines spraw, którymi się zajmujemy. W lipcu 2021 dotarła do nas w tym temacie… 1 skarga. To zaledwie ułamek procenta spraw, którymi się zajmujemy.
– To doskonała prognoza i duże zaskoczenie dla nas. Nie ukrywam, że spodziewaliśmy się, że może to być drapieżny sezon w kurortach. Pracodawcy są poddawani daleko idącej presji płacowej, a to może skutkować brakiem możliwości utrzymania zespołów. W efekcie możliwe byłyby zwolnienia w trakcie sezonu czy na przykład brak rozliczenia z pracownikami. Sezon jeszcze trwa i oczywiście niczego nie można być pewnym do końca, ale póki co mówimy o bardzo spokojnym sezonie letnim i bardzo małej ilości skarg na sezonowych pracodawców – komentuje Prezes Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Sezon na… szczepienia. To ponad 80% spraw, którymi zajmuje się stowarzyszenie

Czy to oznacza, że stowarzyszenie ma sezon w którym może trochę zwolnić tempo? Wręcz przeciwnie. Pytań, zgłoszeń i skarg jest rekordowo dużo, ale dotyczą one innych tematów niż zazwyczaj. Dominują tematy związane ze szczepieniami. – Tych pytań jest całe mnóstwo. Pracownicy pytają o to, czy pracodawca może ich zmusić do szczepień, czy może ich zwolnić jeżeli nie zgodzą się na szczepienie, czy mogą być przesunięci do innych obowiązków. Pytają nas o to nauczyciele, urzędnicy, a nawet… ratownicy medyczni. Oczywiście najwięcej takich pytań jest ze strony pracowników biurowych oraz z korporacji – mówi Prezes Marczulewska.
Czerwiec minął nam również pod znakiem ogromnej ilości skarg na upały w miejscu pracy: – Upały przychodzą falowo i skargi też przychodzą falowo. Mieliśmy ich kilkadziesiąt. Niektóre dotuyczyły braku klimatyzacji w biurach, konieczności pracy w pełnym słońcu czy na przykład reglamentowania dostępu do wody, co uważamy za wielki skandal i sytuację, która nigdy nie powinna mieć miejsca. Ostatnio skarg jest mniej w tym temacie, co oznacza, że przedsiębiorcy być może zorientowali się już, że jak jest gorąco, to praca musi wyglądać trochę inaczej. Troska o zdrowie pracowników to element odpowiedzialności pracodawcy – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.
Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom pozostaje do Państwa dyspozycji przez całe wakacje. Udzielamy porad prawnych, windykacyjnych oraz mediujemy między pracownikami i pracodawcami.

Nie obawiaj się walki o swoje prawa

Nasza firma w pełni wspiera Cię w walce o prawa, godne traktowanie oraz uczciwe wynagrodzenie za wykonaną pracę. Skontaktuj się z nami.
Kontakt

Zadzwoń
+48 500 509 410
i uzyskaj Pomoc