Upały przychodzą falami i skargi na pracodawców nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa przy wysokich temperaturach również przychodzą falami. Po kilku dniach spokoju naszą skrzynkę znów zalały wiadomości od pracowników, którzy uważają, że ich pracodawca nie zachowuje się dobrze w czasie wysokich temperatur. – Dominują skargi dotyczące pracy w biurze, które nie jest klimatyzowane. Nie brakuje także skarg od kierowców jeżdżących np. w autobusach, które nie są klimatyzowane czy od pracowników budowlanych, którzy chcieliby, by praca w pełnym słońcu była ograniczona – mówi Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska. W przypadku wszystkich skarg wystosowaliśmy pisma do pracodawców. Żadna ze skarg – póki co – nie wymagała skierowania do konsultacji prawnej.

Zgłoszeń i pytań dotyczących pracy w wysokich temperaturach w roku 2021 odnotowujemy absolutnie rekordową ilość – jak mówi Prezes Małgorzata Marczulewska wynika to z warunków atmosferycznych, ale i faktu, że przedsiębiorców upały w czerwcu po prostu zaskoczyły. Teraz jednak trudno tłumaczyć swoje niedopilnowania brakiem wiedzy lub czasu na przygotowanie wody, klimatyzacji czy zacienionych pomieszczeń.

– Bezpieczna praca w wysokich temperaturach to obowiązek pracodawcy. Zimna woda, zacienione pomieszczenie lub namiot w plenerze czy możliwość przerwy regeneracyjnej to nie jest przywilej pracownika, a obowiązek pracodawcy. Wściekam się, gdy czytam wiadomości o tym, że pracownicy mają reglamentowaną zimną wodę, że trzymana jest pod kluczem lub, że pracownicy są upominani na budowach, że przy 35 stopniach pracują nieefektywnie. Mam wrażenie, że niektórzy jeszcze nie rozumieją, że w roku 2021 pracownik nie jest niewolnikiem. Wysokie temperatury są powodem, by czasem nawet przerwać pracę jeżeli jest ona zagrożeniem dla życia i zdrowia pracowników. Apelujemy więc do przedsiębiorców o humanitarne i rozsądne podejście do pracy w upały. Dużo zimnej wody, częstsze przerwy, efektywny podział pracy podczas działania w plenerze. To wszystko da się zrobić jeżeli jest dobra wola – mówi Małgorzata Marczulewska.

Jakie są najczęstsze skargi i pytania? – Rządzą pytania o to, czy pracodawca ma konieczność wypuszczać do domu pracowników biurowych wcześniej jeżeli temperatury są wysokie. Oczywiście nie ma, ale jest w przepisach prawa pracy w jakich temperaturach praca jest już pracą uciążliwą. Warto nawiązać dialog z pracodawcą w tym temacie – mówi Prezes Marczulewska. – Pojawiają się pytania o wodę i utrudniony dostęp do niej, o pracę na budowach, pracę w komunikacji miejskiej. Pojawił się także bardzo ciekawy temat związany z ubraniem w pracy. Otrzymaliśmy skargę od pracownika biurowego, który otrzymał upomnienie, bo przyszedł do pracy w krótkich spodenkach. Wcześniej pojawiło się także pytanie czy pracodawca ma prawo wymagać od pracownika, w tym przypadku biura nieruchomości, by przez cały dzień pracy spędzał czas w garniturze. Sprawa jest konsultowana przez naszych prawników, ale wydaje się, że tutaj skuteczniejsza od interwencji prawników będzie po prostu przyjazna rozmowa z szefem – mówi Prezes Marczulewska.

Lato 2021 to najbardziej pracowity sezon letni w historii stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Nie obawiaj się walki o swoje prawa

Nasza firma w pełni wspiera Cię w walce o prawa, godne traktowanie oraz uczciwe wynagrodzenie za wykonaną pracę. Skontaktuj się z nami.
Kontakt

Zadzwoń
+48 500 509 410
i uzyskaj Pomoc