Porady dotyczące rynku pracy, ale i prezentacja tego, jak wygląda praca lekarzy dentystów z Ukrainy zatrudnionych w przychodni Dental Service w Szczecinie. Była mowa o tym, co można robić w Szczecinie, jak rozwijać swoje pasje oraz o tym, czy Szczecin jest miejscem przyjaznym dla osób z Ukrainy. Wnioski? Pozytywne! Za nami pierwsza edycja Targów Ukraińskich Możliwości. Projekt finansowany jest z Programu Społecznik 2022-2023. Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Szczecin ma ofertę dla osób z Ukrainy. „Wspaniali, zaangażowani specjaliści”

Targi Ukraińskich Możliwości to wspólna inicjatywa fundacji Biznes Innowacje Networking oraz przychodni Dental Service, działającej przy ul. Niedziałkowskiego w Szczecinie. To w ogrodzie oraz w salach wykładowych przychodni odbyły się warsztaty, konsultacje i spotkania integracyjne dla osób z Ukrainy. Frekwencja dopisała. Dominowały pytania o rynek pracy, ale i o możliwość realizacji pasji, spędzanie czasu wolnego czy o możliwość np. wsparcia w uzyskaniu opieki nad dziećmi.

– To wydarzenie ma pokazać, jakie możliwości społeczności ukraińskiej daje Szczecin. To wsparcie jest nadal, a negatywne komentarze to margines – mówi dr Katarzyna Kazojć, inicjatorka wydarzenia.

– Przychodnia Dental Service może być wzorowym przykładem, jak integrować zawodowo społeczność ukraińską. Budujemy tutaj międzynarodowy zespół, który doskonale się sprawdza. To są wspaniali specjaliści, bardzo zaangażowani, z dobrą energią. Pacjenci z Polski dobrze ich przyjmują, a na dodatek mamy tutaj więcej pacjentów z Ukrainy, którzy czują się dobrze z lekarzami z Ukrainy, bo Ci są w stanie w 100% zrozumieć ich oczekiwania – dodaje dr Kazojć.

Targi Ukraińskich Możliwości zgromadziły ekspertów rynku pracy, ale i osoby zajmujące się animacją kulturalną, czy poradami prawnymi. W wydarzenie zaangażowane było między innymi szczecińskie stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

 

Lekarze z Ukrainy świetnie dają sobie radę w Szczecinie. O swoich doświadczeniach mówili podczas Targów Ukraińskich Możliwości

W czasie wydarzenia prezentacje przygotowali lekarze przychodni Dental Service, którzy pochodzą z Ukrainy i dobrze odnajdują się na zachodniopomorskim rynku pracy.

– Jesteśmy tu ponad rok. Mamy pozwolenia na pracę i działamy w swoim zawodzie. Ja jestem protetykiem, wykonuje protezy, mosty, korony, korony na implantach. Przyjmuję polskich pacjentów oraz osoby z Ukrainy – mówi Artem Ivanow, lekarz dentysta.

– Zajmuję się leczeniem zachowawczym, przyjmuję pacjentów wymagających leczenia kanałowego, próchnicy czy paradontologię. Mamy specjalistów z zakresu chirurgii czy endodoncji. Osoby z Ukrainy są bardzo pomocne w pracy z pacjentami, nie mamy nieprzyjemnych doświadczeń, wręcz przeciwnie. Jest duża życzliwość pacjentów – dodaje Kataryna Koverha, lekarz dentysta.

Przychodnia realizuje projekty profilaktyczne oraz zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, w tym dla dzieciaków z Ukrainy.

– Nasi pacjenci to społeczność międzynarodowa. Pacjenci ze Szczecina cenią sobie naszych lekarzy za życzliwość i profesjonalizm, a ich obecność pozwala nam na szybsze przyjmowanie chętnych zarówno na leczenie prywatne jak i na NFZ – słyszymy.

Nie jest wykluczone, że w kolejnych miesiącach zorganizowana zostanie kolejna edycja Targów Ukraińskich Możliwości.